Lolita


Czas edytować i poprawić informacje. Razem z Ereną usiadłyśmy do postu i na nowo stworzymy poprawne opisy. Erena, która dawniej bardzo długo siedziała w lolicie ma naprawdę dużo informacji i podziwiam, że od ręki potrafi sypnąć, która lolita do, którego nurtu należy.
Chyba każdy słyszał o ślicznie ubranych dziewczynach w sukienki w rożne wzory od Bodyline, chodzące po ulicach Tokyo.
Same lolity czerpią inspiracje z mody pochodzącej z rokoko lub czasów wiktoriańskich w Europie, wyglądem przypominają porcelanowe laleczki lub damy dworu. Oczywiście lolita powinna wyglądać jak laleczka, z ładnie ułożonymi włosami, delikatnym makijażem i odpowiednim ubiorem.
Lolita jest stylem ulicznym, który narodził się w latach 80 XX wieku. Styl rozwija się nadal, do obecnych lat i jest popularny na całym świecie.
Termin 'lolita' na zachodzie nabrał niezbyt dobrego wydźwięku przez książkę Vladimira Nabokova "Lolita". Tutaj lolita oznacza osobę, która ubiera się estetycznie oraz uroczo, ma odniesienia niekiedy do dziecięcych ubrań/fasonów, nie ma tu niczego co wiązałoby się z seksownością (oprócz Ero Lolity) a widać elegancję i schludność.
Oprócz mody dla niektórych jest to styl życia: jako "filozofia życia". Taka osoba żyje niczym księżniczka czy dama, otacza siebie pięknymi rzeczami, pije herbatę przy porcelanowej zastawie oraz zajmuje się rzeczami typowymi dla "staromodnych" kobiet jak pieczenie, szycie i haftowanie.

Inspiracja ubraniami dziecięcymi (w większym stopniu niż dorosłych) z czasów wiktoriańskich i rokoko. Spódnice lub sukienki sięgające do kolan w kształcie dzwonu lub litery A (A-line), pod nie zakładane halki o takim samym kroju oraz pantalony. Pod sukienkę lub do spódnicy zawsze musi być koszula bądź bluzka, aby zakryła ramiona, ponieważ lolity nie eksponują swojego ciała. Często kołnierzyki mają okrągły kształt i leżą płasko - typ Piotrusia Pana. Na nogi zakładane są podkolanówki, rajstopy lub zakolanówki, rzadko wykończone koronkami czy kokardami, mogą za to być gładkie lub z odpowiednio dobranym wzorem. Typowymi butami dla lolit są Mary Jane Shoes, cechują się zaokrąglonym czubkiem, są zamknięte oraz na grubszym obcasie, dozwolone są obcasy lub platformy (albo oba na raz). Takie buty są łatwo dostępne w sklepach, często poszukiwane są również te vintage. Innym bardzo popularnym modelem butów są Rocking Horse Shoes od Vivienne Westwood. Prawie nieodłącznym elementem lolita fashion są ozdoby do włosów. W różnych kształtach i rozmiarach (najczęstszy prostokątny) są headbandy, również kokardy- Alice bow (większe na czubku głowy, a mniejsze na opaskach). W bardziej klasycznych podstylach lolity ubierają vintage kapelusze.

Rodzaje sukienek/spódnic:
• kształt dzwonu - spódnica zaczynająca się od talii, rozchodzi się ku dołowi |przykład|
• A-Line - spódnica bardziej klasyczna, przypominająca literę A, również idąca od talii, gdzie na niej jest smuklejsza |przykład|
• Empire waist - sukienka zaczynająca się zaraz pod piersiami |przykład|
• Gathered skirt - góra sukienka jest zmarszczona przez co ku dołowi się rozchodzi |przykład|
• Pleated skirt - plisowana spódnica, gdzie plisy się rozchodzą ku dołowi |przykład|
• Tiered skirt - spódnica wielowarstwowa |przykład|
• High waisted skirt - z wysokim stanem, gdzie jest podkreślona talia |przykład|
• Scalloped skirt - materiał zakończony półkolistym wycięciem |przykład|
• Bustle skirt - spódnica, która z tyłu (czasem z przodu)ma ściągnięty materiał odkrywający halkę pod spódnicą lub wszytą |przykład|
• Overdress - sukienka wyglądająca nieco jak płaszcz, nakładana na inną sukienkę |przykład|Aktualnie na ulicach Tokyo lolitę zobaczymy od wielkiego 'święta', głównie chodzą dziewczyny ubrane jak Casual Lolita, włosów wcale nie mają jakoś idealnie ułożonych, ani nie dbają o makijaż (oczywiście znajda się też i te idealne). Żeby nie było, że wyssałam sobie z palca taką informację. Mikan zdała mi relację jak ludzie chodzą ubrani po Tokyo i czy naprawdę dalej są te style widoczne. Raczej współcześnie lolity chodzą jak im wygodniej i te 'zasady' się niestety zacierają.

Główne style:


Classic 

Styl pokazujący elegancję, skromność, jest najbardziej dojrzały. Największy wpływ klasyczności pochodzi z ery wiktoriańskiej i rokoko. Nadruki zwykle są ograniczone, a jeśli występują są one kwieciste. Najczęściej ozdobnym elementem jest duża ilość koronek i falbanek. Główna kolorystyka jest stonowana i etstetyczna, nawet jeśli występuje coś jak róż czy błękit są one przybrudzone.

☆ ☆ 

 

Gothic 

Inspirowany subkulturą gotycką (stąd nazwa). Ubiór: sukienka/spódniczka gothic lolity ma typowo lolici kształt dzwonka lub litery A. Strój jest skromniejszy, bardziej elegancki i dziewczęcy niż stroje z subkultury gotów. Stylizacje Gothic Lolit mają najczęściej połączenie czerni z bielą, rzadziej spotykane są czarno-granatowe lub czarno-bordowe, popularne są motywy religijne (np. krzyże). Na głowę zakłada się przeważnie headdress, rzadziej kokardę lub bonnet, czasem kapelusze. 

☆ ☆ Punk 

Utrzymane są wszystkie kanony lolita fashion, ale inspiruje się punkiem. Można powiedzieć, że jest to albo ugrzeczniony punkowy look z dziewczęcymi, lolicimi motywami lub odwrotnie, lolita z elementami typowymi dla punka (np. krata). Niekiedy nie ma typowego kształtu spódnicy - asymetryczne kroje, popularne są paski, szkocka krata, szachownica, porwane materiały. Nie moga być wykorzystane buty typu!: glany, martensy, trampki czy creepersy ponieważ nie jest to obuwie dla lolit.
Styl nie jest polecany nowicjuszom, ponieważ można popełnić w stylizacjach wiele błędów.

☆ ☆ 

 

Sweet 

Stroje sweet lolity są najbardziej urozmaicone, mają dużo falbanek, koronek, kokardek. Gama kolorystyczna jest szeroka, najpopularniejszymi kolorami są różowy, błękitny, biały i inne pastelowe barwy, czasami skontrastowane z mrokiem czerni. Motywy obejmują wszystko co słodkie i urocze; słodycze, zabawki, zwierzęta, serduszka, kwiatki. Na głowie najczęściej zamiast typowego headdressu nosi się dużą kokardę, bonnet lub spineczki. Czasem wygląda jak duże dziecko (przez ubrania wyglądające na dziecięce)

☆ ☆ 

Podstyle:


Country

Stroje wzorowane na modzie kobiet/dziewcząt z wsi i farm, nieodłącznymi elementami są słomiane kapelusze, wiklinowe koszyczki lub materiałowe kuferki. Całość musi być prosta.

☆ ☆ 


Casual                                                                                                                                                        

Sukienki/spódnice lekko puffiaste, łączone są one ze zwykłymi koszulkami, sweterkami oraz typowymi lolicimi dodatkami (np. kokardy). Jako obuwie powinny być buty używane dla lolit.


☆ ☆ 

 

Ero

Najbardziej charakterystyczne dla ero jest to, że lolity pokazują więcej ciała, spódniczki są krótkie, występują kabaretki bądź pończochy z pasami oraz gorsety.
Co ciekawe stylizacje mogą być bardzo bieliźniane (niczym bielizna pod kreacjami hrabin Wersalu) lub wygląda na krótszą lolicią sukienkę z odkrytymi ramionami, widocznymi pończochami.

☆ ☆ 

 

Guro 

Połączenie przesłodzonego wyglądu z nutą obrzydliwego, 'creepy' motywu. Stroje najczęściej są białe, chociaż występują również jasne barwy, a nieodłącznym elementem jest krew na sukienkach lub elementach.

☆ ☆ 

Hime 

Inspiracją dla tego podstylu są Hime Gyaru. Motywy: miniaturowe korony i tiary, perły, rękawiczki, wysokie obcasy. Najczęściej wybierane kolory to biel i róż. Mile widziana jest duża ilość falbanek i wstążek, lecz nadal z umiarem. Makijaż mocny lub lekki, paznokcie zdobione wręcz jak u gyaru, fryzury koniecznie w burzy loków, często z tapirowaniem na czubku głowy.

☆ ☆ 
Kuro&Shiro

Style bliźniacze czy opozycyjne. Kuro (czerń) outfit jest cały czarny, a Shiro (biel) wszystko jest białe, stylistyka kreacji jest klasyczna. Kolor włosów nie ma tutaj znaczenia, podobnie jak makijaż.


☆ ☆ 
Oldchool 

Inspiracje wychodzą od pierwotnego lolita fashion. Najczęściej spotykane kolory to róż, czerń, czerwień i błękit łączone z bielą. SUkienki są raczej proste, zdobione jedynie kokardkami bądź licznymi koronkami. Printy są bardzo rzadko spotykane, a kiedy już występuje są to motywy kwiatowe. Bardzo często za to nosi się headdress. 


☆ ☆ OTT Sweet/Classic/Gothic
OTT (Over The Top) jest to termin mówiący o 'rozbudowaniu', a nawet 'przesadzeniu' danego stylu lolit. Można tu zauważyć więcej koronek, kokardek, falbanek, biżuterii, mankietów czy akcesoriów do włosów. 
Na zdjęciu pierwszym: OTT Sweet Lolita i zarówno Twins Lolita


☆ ☆ 

Pirate
motywy pirackie, często tez kroje są pod piratów, są te słodkie i te mroczne. Czaszki, statki pirackie, korony, krzyże, paski. Torebki są w wymyślnych kształtach (np. skrzynia). Skarpety/rajstopy maja pasy lub koronkę.

☆ ☆ 

Sailor
motywy żeglarskie, kształt koszulek zaczerpnięta od mundurów marynarzy (czerń, granat, biel), marynarskie kapelusze, berety, kokardy, wszystko co związane z morzem

☆ ☆ 

 

Twins 
Są to lolity, k†óre mają na sobie identyczny outfit (ten sam print, te same sukienki/spódniczki (modele), te same dodatki, obuwie, peruki). Dozwolone jest posiadanie innej kolorystyki, chodzi po prostu, aby obie osoby wyglądały identycznie.


☆ ☆ 

Wa lolita - dół stroju zachowany, ale góra ma już krój kimon/yukat (długie rękawy, materiał na materiał nałożony, pasy), buty to albo platformy albo tradycyjne obuwie japońskie

☆ ☆ 

Qi lolita - podobne do Wa lecz polega na połączeniu lolity z chińskimi tradycyjnymi strojami

arystokratyczne:
☆ ☆ 

 

Dandy, Kodona

Style bardzo podobne do siebie, oba niekiedy nazywane Ouji (książę). Ouji to jedynie określenie - nie ma takiego stylu. Styl dotyczy ubiory mężczyzn z wiktoriańskiej Anglii.
Dandy nawiązuje bezpośrednio do dandysów, czyli nonszalanckich i eleganckich panach, którzy nadmiernie dbają o swój wizerunek oraz maniery. Charakterystyczne są tu długie spodnie (czasem na szelkach), cylindry, laski, koszule ze stójkami oraz fraki.
Kodona zaś jest bardziej strojem 'panicza', chłopca z arystokracji. Spodnie sięgają do kolan - bardzo często bufiaste, a na koszule zakładane kamizelki. Częste nakrycia głowy to kaszkiety oraz cylindry. Nieodłącznym elementem są zakolanówki bądź podkolanówki.
Chyba każdy kojarzy jak ubierął się Ciel z Kuroshitsuji, prawda? To właśnie idealny przykład przedstawiciela!

☆ ☆ 


EGA (a.k.a. Elegant Gothic Aristocrat lub Aristocrat) 

Odłam Gothic Lolity, największą swoja popularność miał w latach 90 ubiegłego wieku. Charakteryzuje się długimi spódnicami(występują też krótsze), również tymi 'męskimi' lub długimi rozszerzanymi ku dołowi spodniami, występują gorsety, płaszcze z trenami, koszule, cylindry, welony. W całokształcie stylizacje są 'ze smakiem', widać pewną gustowność i elegancję. Kolory występują zazwyczaj ciemne. Za to makijaż może być i jasny i ciemny, lekki i mocny. To kwestia upodobania.
Styl kierowany zarówna dla kobiet i mężczyzn, chociaż bardziej jest on męskim.


☆ ☆ 
EGL (a.k.a Elegant Gothic Lolita)


Podobnie co w EGA stroje cechują się dużą elegancją oraz dorosłością. Różnicą są spódnice/sukienki sięgające do lub za kolano.☆ ☆ 


inspirowane:


☆ ☆ 


Cyber☆ ☆ 


Deco

połączenie Decory z lolitą, czyli zachowany kształt lolit, jest to kolorowy odłam z dużą ilością dodatków spinki, naszyjniki, bransoletki, kolorowe plecaki ect)

☆ ☆ 

Dolly


☆ ☆ 

Fairy 


☆ ☆ 


Military Lolita - stosunkowo nowy styl, który czerpie inspirację z różnych wojskowych mundurów. Popularne kolory to odcienie zieleni i brązów.


☆ ☆ 

 Otome
☆ ☆ Mori
☆ ☆ 


Pastel Goth
☆ ☆ 


Retro


Inne:☆ ☆ 

Brolita☆ ☆ 


Ita lolita - Ita pochodzi od japońskiego słowa "Itai", co oznacza "ała" czy "ból" i jest używane w sposób oznaczający, że strój jest "bolesny" jak się na niego patrzy. Typowe cechy Ita to kocie uszy, złej jakości koronka (i to dużo), sukienki wykonane z taniej satyny, dziwne kombinacje kolorów, dziwnie ukształtowane i źle dopasowane sukienki. 
Jeśli twój strój wygląda jak tani kostium, to najprawdopodobniej zostanie uznany przez wielu jako Ita.Opisy zrobione przez: Erena, Ayame, PAS
Więcej opisów na Polish Asian Style oraz tutaj
Przydatne linki:

7 komentarze:

 1. Nawetnie zdawałam sobie sprawy o niektórych gatunkach :o Strasznie chciałabym sie zrobić na kuro lolitę, lecz brak funduszy boli ;___;
  Moze zrobiłabys taki 'part II' w którym przedstawiłabyś te takie sławniejsze lolity? Fajne było by takie coś c:

  /Nie chce mi się zalogować XD Ola Kruszewska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie aż tka się nie wgłębiałam i musiałabym poszperać i poszukać ludzi, który reprezentują lolity xD"
   Prócz Many i Bakasoseji to nikt mi nie wpadł. Ale pomysł bardzo dobry :D

   Usuń
 2. Nominowałam Cię do Versatile blogger award http://pastelnight.blogspot.com/2013/08/the-versatile-blogger-award-o.html <3

  OdpowiedzUsuń
 3. some are very cute
  http://sbr-fashion-fashion.blogspot.com/2013/08/summer-fav-with-sheinside.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny post. :D Nie miałam pojęcia, że Lolity mogą ubierać się tak różnorodnie, wielkie dzięki. ^^

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja dosłownie parę minut temu odkryłam ten WSPANIAŁY blog...i z miejsca się zakochałam ^.^ !!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Yaay, bardzo mi miło to słyszeć! Mam nadzieję, że dalej moje posty będą Cię zachwycać :P
   I akurat trafiłaś z komentarzem pod post, który jest w przebudowie xD

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.