Biała twarz na ulicach Harajuku

Witajcie! Dzisiaj opiszę wam razem z Mei wspaniały styl, który mnie bardzo fascynuje. Jest on kreatywny w każdym etapie: od dobierania/składania stroju, po same wyjście na sesję lub na event. Sama nawet pokusiłam się o spróbowanie sił w nim dwa razy, chętnie jeszcze zabiorę się za niego.
Od pewnego czasu na ulicach Tokyo wyjątkowo są widoczne osoby o białych twarzach, w zjawiskowych strojach i fryzurach. Czy to wyłapani pojedynczo czy na pochodach fashionowych w Harajuku. Od mniej więcej roku styl ten widoczny jest również na naszym kontynencie, urzeka coraz większą liczbę osób, wypada się więc w niego nieco wgłębić. Niektóre sformułowania o wiele lepiej brzmią po angielsku, nie będziemy ich tłumaczyć dosłownie, lecz próbować je wyjaśniać.


Shironuri w ładnym przekładzie oznacza 'painted in white'. Jest to tradycyjna, japońska technika malowania twarzy na biało, stosowana przez Geisze oraz aktorów Kabuki. 


Shironuri jako styl polega właśnie na makijażu z białym podkładem. Najczęściej make-up oraz stroje są bardzo teatralne, wymyślne i niekiedy ekscentryczne. Pojawiają się również stylizacje Shironuri w szkolnych mundurkach, ze zwykłymi kreskami, lub w ubiorze typowym dla Decora Kei. Po prostu trzeba mieć białą twarz!

Pamiętajcie! Tego stylu w żaden sposób nie można ograniczyć z makijażem i strojem. To już każdego sprawa co dobierze to białej twarzy.

TokyoFashion.com uznało ten nurt za subkulturę, lecz na ten temat nie mam większych informacji. Niektórzy przedstawiciele ubierają się już tak na co dzień (np. Minori).

Zachęcam do obejrzenia dwóch filmików z wywiadami Minori, która opowiada o swojej historii z Shironuri.
✷ Bazą całego makijażu jest biel. Może być ona pierwszym i ostatnim krokiem w naszym makijażu.
✷ Tutaj nie wystarczy biały puder, musimy stworzyć białą warstwę, idealizującą fakturę naszej twarzy, właśnie taką jaką widzimy u gejszy. Wykończeniem jest puder dla zmatowienia i utrwalenia makijażu. Dodatkowo możemy schować nasze brwi, aby mieć większe pole do malowania.
✷ Niekiedy malowane są również inne części ciała na potrzeby stroju (np. szyja, dekolt, dłonie), nie każdy to stosuje (zdjęcie wyżej) lub zamiast malowania dłoni wybiera białe rękawiczki.
✷ Istotnym elementem są soczewki, wnoszą do naszego makijażu 'ożywienia', nasze tęczówki często jakby nikną w mocniejszych makijażach. Można obejść się bez nich, ale według mnie dają one 'tego czegoś', szczególnie te mniej naturalne.


✷ Nasza twarz staje się kartką, płótnem, na którym możemy zrobić wręcz wszystko. Od klasycznych kresek po rany. To nasze indywidualne wyobrażenie, przedstawienie. Do makijażu wykorzystać możemy: farby do ciała/twarzy, cienie do powiek, kredki/eyelinery, a nawet nalepiać różne przedmioty (np. płatki kwiatów, ozdoby do paznokci czy ozdoby pasmanteryjne).
✷ Dla ułatwienia można wybrać sobie motyw przewodni. Wzorowanie się na naturze, może na krwawej laleczce lub uroczą decorę.
✷ Bardzo często wykorzystywane i bardzo charakterystyczne w tym stylu są kolosalne rzęsy. Wiele par z nich jest wykonywanych ręcznie. Takie rzęsy znajdziecie na ebay.com, kilka 'większych' posiada firma Inglot, a czasem w chińskim sklepie. Równie dobrze możecie takie rzęsy wykonać sami z odpowiednimi dodatkami. Uważam, że warto stosować rzęsy na dół, lecz nie specjalnie zrobione do tego, lecz te zwykłe. Są one większe, przez co mogą nie zgubić się w naszym makijażu. Dodam jeszcze, żebyście szukali rzęs dość mocno rozpiętych jakby nieco 'przerzedzonych', jeśli nie chcecie aby wasz makijaż oka nie został za bardzo przysłonięty 'wachlarzem'.


✷ Najlepszą firmą z farbami jest Kryolan, sama nie miałam jeszcze z nim styczności, lecz jest polecany. Sama używałam (razem z Lambdą, Blue i Alexem) farby od Snazaroo, przed jej nałożeniem warto natłuścić skórę wazeliną, dla lepszego przytwierdzenia jej do skóry. Na koniec należy(!) użyć pudru, nakładać gąbką dołączoną do niego, powoli, mocno dociskając wklepywać go. Nasza twarz musi być sucha do dalszego tworzenia makijażu. Kosmetyki nie nałożą się na śliską/tłusta powierzchnię.
Zdjęcia z wystawy Minori przedstawiające jakby cztery etapy życia: 'sen', 'obudzenie', 'olsnienie' oraz 'śmierć'.
kolejno przedstawiła: 'Sun'/Słońce, 'Plants'/'Rośliny', 'Water'/'Wodę' i 'Ground'/'Ziemię'
✷ W większości przypadkach to peruki zdobią głowy Shironuri. Takie jakie możemy kupić lub przerobione przez nas. Np. ścięte, pomalowane/zabarwione, pobrudzone, potapirowane. Wyżej zdjęcie pięknie pokazuje jak bardzo możemy bawić się sztucznymi włosami. Jeśli możecie to nie bójcie się eksperymentować z perukami.


✷ Nasze włosy niekiedy mogą być zbyt zwyczajne przy tym co mamy na twarzy i co ubraliśmy, lecz wszystko zależy od tego jak wyglądamy.
✷ Niestety-stety muszę powtórzyć. Wszystko zależy od was. Możecie ubrać nawet dresy z gorsetem (chociaż dla mnie to mało ładne xD przykład). A tak bardziej poważnie to naprawdę to jest waszą dowolnością jest jaki skomponujecie strój. Czy to będzie lolicia sukienka, strój Visual Kei czy yukata/kimono. Równie dobrze sami możecie go uszyć lub przerobić gotowy strój, ubranie.
Sama uważam Shironuri za bardziej kreatywny styl i fascynują mnie te pokaźne, 'teatralne' kreacje, które samemu się przygotowuje.

✷ Shironuri to często osoby ubrane całkowicie w jakimś stylu (np. Decora, Cult Party Kei), tylko z białymi twarzami lub osoby, które czerpią mocne inspiracje z innych stylów lub łączą je (np. jak wyżej, Dolly Kei, ect)./

Minori w stroju typowym w wyglądzie dla Cult Party Kei

✷ Dodatki są dozwolone wszystkie, handmade, sklepowe, przypinki, kokardy, opaski...wszystko czego potrzebujecie do wykończenia stroju. To samo kapelusze (zaraz pokażę wam jak pięknie można je przyozdobić!) czy inne nakrycia głowy. Oczywiście podobnie jest z rajstopami/leginsami, rękawiczkami czy dusikami. Każda rzecz, której potrzebujecie możecie użyć!


✷ Nie zapominając o butach. Wybieracie te, które wam pasują. Najciekawiej eksponują się te na obcasach i platformach. Kiedy człowiek jest nieco wyższy to stój eksponuje się na nim lepiej. Dodam jeszcze, że buty można samemu przerobić (np. na nowo pomalować, obić jakimś materiałem, nakleić jakieś elementy/dodatki).

 

A teraz trochę zdjęć stylizacji:


 ✷ Tutaj mogłabym wam sypać zdjęciami. Inspiracje na stroje znajdziecie wszędzie! Od pokazów mody, przez modę historyczną po streetfashion! Sama Minori inspiruje swoje makijaże naturą (listki, łodyżki), stroje Uri'ego przypominają ubiór Ouji, a Tsunoshi głównie bazuje na Dolly Kei.
✷ Czasem trzeba się porozglądać, a inspirację znajdziemy nawet w jesiennych liściach lub obrazach/płaskorzeźbach egipskich.


 


Klasycznie pokażę Wam popularniejszych przedstawicieli. Oczywiście zacznę od Minori!

✷ Minori (24/25 lat)
Jest najpopularniejszą osobą idącą tym nurtem, już od 2009 roku przerzuciła się na ten styl. W Shironuri pokazuje się na co dzień, uważa, że jej twarz nie jest odpowiednia do innych stylów. Pomysły an swoje makijaże czerpie z natury. Swój styl, który chciała wykreować (z sukcesem) nazwała "Moshiro-Joh", co oznacza "Miss Small-White".

PAGE ✷ MAIN WEB ✷ TUMBLR


✷ MunecaRokku 
Polska bardzo kreatywna Shironuri! Rozpoczęła działalność w ubiegłym roku. Z początku inspirowała się popularnymi osobami z tego nurtu (motywy roślinne, moda lolit, ghostly shironuri), z czasem zaczęła wprowadzać motywy fantastyczne i zoomorficzne, eksperymentuje z cyberpunkiem, postapo oraz fantasy.✷ Uri Hanazono (23 lat)
Nie sądzę, aby był bardzo znany tylko z Shironuri, w końcu to nie jedyny styl, w którym się pokazuje - można go zobaczyć w stylizacjach Decora. 

 ✷ Hitsu-Blu/Vicomte
Francuski przedstawiciel, którego znalazłam przypadkiem. Jego stroje przypominają te przeznaczone dla Ouji.

PAGE ✷ BLOG ✷ TUMLR
✷ Tsunoshi
Wracamy znów do Japonii. To już ostatni przedstawiciel, a raczej przedstawicielka~
Tworzy różne rzeczy do Shironuri, a po za tym jest artystką. Koniecznie zobaczcie jej page'a!

AMEBLO ✷ PAGE ✷ TWITER

LINKOGRAFIA:
Większość zdjęć wzięłyśmy z TokyoFashion.com
http://www.japanesestreets.com
http://kim-asc.tumblr.com
http://qhoto.org/2000/141221/index.html
http://cielrose.net
+ linki podane w poście
Zdjęcia z Inspiracji: wszystkie ściągnęłam z tablicy swojego tumblra. Między innymi Vivienne Westwood, Sex Pistols, kilka pokazów mody.

_________

Jestem nadal zafascynowana tym stylem! Niedługo znów będę chciała przybrać białą twarz i stworzyć wspaniały strój z makijażem! Osobiście spróbowałam dwa razy, ale czekam na ciekawszą pogodę i ponownie wyjdę!
Co Wy sądzicie o tym stylu? Zaciekawił Was, może sami chcielibyście spróbować swoich sił w nim?


Łapcie jeszcze zdjęcia Blue (blog), Alexa (blog, page), Lambdy oraz moje~


Niestety nadal nie znam tożsamości ostatniej Shironuri >:

5 komentarze:

 1. Niezwykle ciekawe... Mi by się nie chciało siedzieć lub codziennie chodzić z białą twarzą :D Ale skoro ludzie widzą w tym sposób na życie to czemu nie?
  http://muffinkayum.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Oh, może fejm mi podrośnie XDD <3 Minori as always beautiful <3
  Ciekawie napisane, good job

  OdpowiedzUsuń
 3. Woow naprawdę ciekawe, fascynujące. Chciałabym też chodzić tak pomalowana, ale nie potrafię być na tyle kreatywna: / Szkoda.


  http://in-this-darkness-i-see-colors.blogspot.com/?m=0

  OdpowiedzUsuń
 4. Woow naprawdę ciekawe, fascynujące. Chciałabym też chodzić tak pomalowana, ale nie potrafię być na tyle kreatywna: / Szkoda.


  http://in-this-darkness-i-see-colors.blogspot.com/?m=0

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobry post widać ,że poświęciłaś mu dużo czasu.
  Minori to na prawdę ciekawa osoba w moim przekonaniu to artystka :D
  Obserwuje ^^

  hime-ari.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.