Akamoji i Aomoji

Aomoji
Dzisiaj napiszę Wam notkę o dwóch stylach z Japonii. Akamoji i Aomoji.
Jak zauważyliście podpisuję swoje zdjęcia lub taguję jako Aomoji. Ale co to dokładnie jest?
Zauważyłam, że ludzie na internetach w Polsce zaczynają się interesować tym stylem, ale nie ma żadnej definicji. Razem z MoeKyuną postanowiłyśmy więc zajrzeć do początków, czyli do Akamoji.Akamoji

Sama nazwa akamoji kei (aka - czerwony, moji - napis, kei - styl) wywodzi się od gazet z czerwonymi tytułami takich jak Vivi, JJ, CanCam, a te są przeznaczone dla młodych dziewczyn powyżej 18 roku życia. Czyli można powiedzieć, że ten styl przeobraził się z gyaru, ponieważ Vivi jest gazetą typową dla gyaru kei.
Akamoji kei to styl kobiecy, romantyczny, elegancki i prosty. Stylizacje są utrzymane w kolorach jasnych, pastelowych, jednak jak już występują mocniejsze kolory są one stonowane przez jaśniejsze ubrania, dodatki. Stroje są raczej gładkie lub w połączeniu z delikatnymi wzorami. Makijaż lekki, codzienny, również w kolorach pastelowych. Rzadko pojawia się eyeliner, ale jak już jest to w małych ilościach. Biżuteria delikatna, lub jej brak.Makijaże i fryzury - przykłady: 


Magazyny: CanCam, Ray, JJStyl Akamoji z czasem został poróżniony między eleganckimi kobietami a zwariowanymi nastolatkami, które zmieniły Akamoji w coś bardziej ekscentrycznego, kolorowego i nowego. Dzieki temu powstał styl, który dziś nazywany Aomoji kei.


Wbrew pozorom Aomoji kei (aoi - niebieski, moji - litery, kei - styl) nie ma gazet, które miały by kiedyś niebieską czcionkę nazw tak jak w akamoji - czerwone. Tutaj jedynie występuje kontrast między niebieskim a czerwonym.Aomoji Kei jest stylem typowo ulicznym. Ekscentryczny, ekstrawagancki a zarazem codzienny. Ubrania układają się w oryginalne stylizacje, w których wychodzi się na ulice nie przejmując opinią innych. Dozwolone jest każde połączenie wzorów i kolorów. Ubrania można warstwować i łączyć różne faktury ze sobą. Dodatki są mile widziane, od neonowych i plastikowych po metalowe i czarne. Ważne aby strój wyglądał na pełny - nic dodać nic ująć. Makijaż jest nieco wyraźniejszy niż w Akamoji, ale jego forma i kolory są do wyboru. Fryzurę można mieć dosłownie każdą, od różowych ściętych na jeża po długie brązowe. Często w Aomoji wykorzystuje się elementy z innych japońskich stylów.
Dodatkowo Aomoji Kei jest współczesnym Harajuku Kei."Zasadniczo "aomoji-kei" jest o tym co chcesz nosić nie dbając o to czy wyglądasz atrakcyjnie, słodko czy seksownie. Wiele razy, ludzie którzy ubierają się w stylu aomoji-kei, przeskakują pomiędzy różnymi [Azjatyckimi] stylami w zależności od tego, co chcą założyć i co dla nich jest fajne, dlatego może się wydawać, że nie ma ostatecznego spojrzenia na ten styl." ~Kyary Pamyu PamyuMakijaże i fryzury:


Magazyny: Zipper i Kera

Mamy nadzieję, że jak najlepiej przedstawiłyśmy wam na 

czym polegają style Akamoji oraz Aomoji.
Jak byście mieli jakiekolwiek pytania to śmiało (:

Jak wam się podobają oba style?
Który z nich jest lepszy?
Czy ubrałybyście się jako Akamoji lub Aomoji?


Notka przygotowana we współpracy z MoeKyuną oraz naszych znajomych z Japonii.

7 komentarze:

 1. Nareszcie wiem, jak nazwać styl La-D-Da z pierwszego zdjęcia XD

  OdpowiedzUsuń
 2. żadnen ze styli do mnie nie przemawia, ale poszczególne jego elementy mogłabym wykorzystac w swoich stylizacjach :)

  zapraszam do siebie karin-world.blogspot.com :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam nadzieję, że po tym poście każdy zrozumie o co tak naprawdę chodzi w tych stylach, a w szczególności w aomoji-kei. Że to nie są tylko leginsy i koszulka z nadrukiem, ale coś więcej.
  Dzięki za współpracę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię ten post(y)
  O aomoji dowidziałam się po pewnym czasie mojej zabawy z modą. Do tego momentu właściwie nieświadomie ubierałam się w tym stylu. Najlepszy w nim jest brak ograniczeń i fakt, że każdy może znaleźć coś dla ciebie :)))
  Akamoji jest ładne, ale to nie styl dla mnie c;

  Dzięki za nominacje do LBA, jeszcze nie napisałam, ale zrobię to ^u^.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten drugi bardziej mi odpowiada ;D

  OdpowiedzUsuń
 6. Czuję się taka do tyłu, wgl nie słyszałam o tym TT^TT buhuhuh
  ale dzięki wam już znam te style~! : D
  Serdecznie dziękuję za notkę : ) <3

  zapraszam http://midoricoffee.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Nawet brak stylu jest stylem, heh...

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.