unisex looking ☆ Genderless Kei ☆

Styl, który jest tegorocznym trendem w Japonii. Nie jest to związane z daną marką, rodzajem ubrania czy makijażem. Tyczy on bardzo zadbanych, upiększonych wręcz chłopców/mężczyzn. Poznajcie Genderless.

Styl zaczął się pojawiać już w ubiegłym roku. Obserwowałam instagramy takich osób jak Sakupan (IG @sakupan0723) czy Usuke Devil/Yusuke Hida (IG @screamer29). Aktualnie został sprecyzowany nazwą i króluje w trendach japońskiego street fashion. Szczególnie rozprzestrzenił się po pokazie mody po ukazaniu modeli w dziewczęcej kolekcji na Tokyo Girls Collection 2015 Autumn/Winter (KLIK) - wydaje mi się, że u FIG&VIPER wystąpił mężczyzna ubrany jak kobieta. Moda głównie z mediów oraz ulicy, jak podaje Tokyo Fashion - od dawna.
Teoretycznie styl przypisywany jest również dziewczętom, lecz całą swoją uwagę skupia jednak na płci przeciwnej.


Genderless polega na połączeniu męskich oraz damskich technik makijażowych oraz modowych, aby stworzyć androgeniczny wygląd. Styl sam w sobie jest zróżnicowany, chociaż idole tego nurtu są szczupli/drobni o zadbanych i uroczych twarzach. Farbują oni włosy, noszą makijaż (włącznie z soczewkami), potrafią mieć pomalowane paznokcie. Ubierają niekiedy krzykliwe ubrania oraz urocze dodatki. 
Mężczyźnie nie próbują upodobnić czy stać się kobietami swoim wyglądem. Odrzucają tradycyjne zasady równości płci (tłumaczę post utworzony przez TokyoFashion, wydaje mi się, że chodzi o możność noszenia kobiecych strojów, makijażu przez mężczyzn, tak jak uczyniły to kobiety w XX wieku z modą męską), a tworzą nowe zasady piękna. 
Styl zdecydowanie nie nawiązuje do seksualności. Tokyo Fashion zdecydowanie opisuje tutaj styl modowy, nie środowiskowy (subkulturalny?). Jak sami opisują: wiele idoli jest heteroseksualistami i doceniają i ubierają się w tym stylu, a wielu homoseksualistów nie idzie w tą modę. Również może być na odwrót. Chodzi o nacisk na fakt, że styl nie jest równy seksualności. To tak jakby stwierdzić, że każda kobieta ubierająca spodnie jest homoseksualistką :)

Jeden z przedstawicieli Toman opisał po krótce w wywiadzie ten styl:
"What we Genderless boys have in common is flamboyant hair, colored contacts, wearing ladies’ clothes and platform shoes. There’s also our sophisticated aesthetics and the fact that we wear makeup. However…it’s not that I think of myself as a “Genderless Boy.” Instead, I feel like maybe I am because that’s what people around me say I am. We each just wear the fashions we like, and just from that it spreads naturally.
I think that there are a whole lot more boys like me now, especially in Harajuku. We all just wear colored contacts as a normal thing, lots of boys wear makeup and do their nails, and I see lots of boys wearing platform shoes, too. When I was in Sendai, people looked at me, like, “What is this guy gay or something?” I think there are pros and cons to it, even today, but it’s become so widespread now that before long it’s going to be considered something totally normal - or that’s how I want to make it." (Cechą wspólną Genderless Boy są ekstrawaganckie fryzury, kolorowe soczewki, noszenie damskich ubrań oraz butów na platformie. Jest to też nasza wyrafinowana estetyka czy też noszenie makijażu. Zazwyczaj każdy z nas nosi modę, którą lubi i i z tego punktu jest to naturalne. 

Myślę, że jest o wiele więcej chłopców podobnych do mnie, szczególnie w Harajuku. Po prostu nosimy soczewki jako zwyczajny dodatek, wielu z nas chodzi w makijażu oraz z pomalowanymi panzokciami, i widuję wielu chłopaków na platformach. Kiedy byłem w Sendai, ludzie patrzyli na mnie jakby mówili "Ten chłopak to gej czy coś..?". Sądzę, że są plusy i minusy czegoś takiego, nawet dzisiaj, lecz staje się to coraz popularniejsze, a niedługo będzie na porządku dziennym - lub tego właśnie bym chciał."


Najważniejsze są soczewki, najczęściej w odcieniu miodowym lub szarym. Zawsze można zobaczyć idealną cerę z podkładem/BB/CC, często z efektem dewy skin (naturalny połysk), a wokół oczu widnieje brązowy cień z odrobiną kredki/eyelinera.
Nie można oczywiście ograniczyć makijażowych rewolucji. Część idoli używa mocniejszych lub bardziej kobiecych rozwiązań.

Devil
Genking

Są najczęściej farbowane oraz zawsze ułożone i zadbane - czyli nieodłączny element japońskich stylów. 
Długość najczęściej spotykana to typowe krótkie włosy. CHociaż zdarzają się również dłuższe. Tak jak w makijażu - bez ograniczeń.

Tutaj powiem zagadnienie, które pomoże bardziej odnaleźć się w tym stylu. Pomimo noszenia makijażu, kolorowych włosów oraz ubierania się jakby po damskiej stronie sklepu odzieżowego dalej możemy rozpoznać, że to mężczyzna. Czy czy bardziej takiego uroczego chłopca. Pomimo barwnych, ekscentrycznych czy nawet typowo kobiecych strojów nie jest to 100% "ubieram się jak kobieta".


GENKING ☆
Najbardziej popularny japoński model, który uzyskał sławę przez internet, dopiero potem został pokazany w telewizji. Wystąpił on na Tokyo Girls Collection 2015 Autumn/Winter, co wywołało sensację dopuszczającą styl Genderless do japońskiego street fashion. Jego styl polega na wyglądzie kobiecym, lecz woli siebie określać mianem 'genderless'. Jest jednym z tych, którzy idą po całości, a nie jedynie nawiązują do mody.
☆ Yohdi Kondo 
Dwudziestoczteroletni model. Pozował do różnych magazynów oraz nawiązuje współprace z markami jak WEGO. Rozpoczął swoją karierę wokalną w ubiegłym roku. Jest nazywany męska wersją Kyary Pamyu Pamyu. Najnowszy singel nazwał "Pan" od Piotrusia Pana - ukłon w jego słodką stronę. Wielu uważa, że to on przewodniczy boom na Genderless.Toman ☆
Członek zespołu XOX (Kiss Hug Kiss) oraz model. Zainspirowany Yohdi Kondo rozpoczął przygodę z Genderless. Zresztą z Yohdi mają dobre stosunki i prawdopodobnie się przyjaźnią. Elokwentny i charyzmatyczny, to własnie jego biorą do wywiadów, aby przedstawiał i reprezentował Genderless Kei.


Tokyo Fashion podaje jeszcze o istnieniu Kawaii Boys jako odłam całego ruchu Genderless kei. Zauważalny jest ich wzrost popularności na ulicach Harajuku. Oto kilku przedstawicieli bardziej słodkiego i uroczego Genderless Kei:

Ryucheru
Najpopularniejszy Kawaii Boy na Harajuku! Zdobył popularność jako chłopak Peco (japońska modelka), z czasem zdobył fanów po przez występy telewizyjne. Ryucheru ubiera kolorowe ubrania, nakłada pełny makijaż i farbuje swoje włosy. Jego znakiem charakterystycznym jest przepadka na głowie. Dzięki mediom Ryucheru jest inspiracją dla wielu młodych mężczyzn chcących iść w Genderless Kei.


Pey
Pey to drugi bardzo popularny Kawaii Boy z Harajuku. Przyjaźni się on zresztą z Ryucheru. Pracuje w butiku WC na ulicy Takeshita. Jego styl jest bardziej jaskrawy i dziecięcy niż kobiecy. Koncepcją sklepu, w którym pracuje jest 'słodka sypialnia', gdzie bycie Genderless Kei idealnie się wpasowuje. Pey jest bardziej popularny wśród nastoletnich fanek, nie tak jak jego przyjaciel.


Satoyupi
Nie jest tak popularny jak Pey czy Ryucheru, ale również można spotkać go na ulicach Harajuku. Jest przykładem nie popularnego Genderless Kei, który po prostu rozpoczął przygodę ze stylem. Jego styl jest podobny do Ryucheru, Pey'a i prawdopodobnie Yuutarou. Inspiruje się on obecną modą uliczną.Oprócz tych, którzy idą ideą Kawaii Boys znamy jeszcze innych modeli z Harajuku ubierających się w inne style, ale nawiązują wyglądem do Genderless Kei.

Już od 2013 roku zyskał popularność na ulicach Harajuku. Ma zaledwie 21 lat, a obserwuje go wielu młodych osób, inspiruje on wielu. Japońskie media zaliczyły go do Genderless Kei, a przez niektórych porównany do stylu k-popowego z japońskim polotem.
Od siebie dodam, że obserwuję Devila od dłuższego czasu, przeszedł on pewnie kilka operacji, dla uzyskania V-line - co faktycznie jest w koreańskim duchu. Dodatkowo nosi soczewki oraz makijaż, a ubiera się dość typowo dla obecnej mody koreańskiej/japońskiej mężczyzn. 


Shoshipoyo
20-letni student Bunka Fashion College. Pracował w kilku butikach na Harajuku, w tym Dog Harajuku. Styl Soshi'ego nazywany jest przez media "Neo Boy", który jest unikatowy pośród Gendeless Kei.


Kanata
Pracuje w popularnym Kawaii Anarchy na Harajuku od 6%DOKIDOKI. Jego styl przypisuje się do Genderless Kei z powodu jaskrawych ubrań, makijażu, kolorowych włosów oraz paznokci. Jego sstyl jak Satshi'ego jest unikalny oraz ciężko przypisać do innego stylu.


Sakupan ☆ (mój ulubieniec, jest tak uroczy, że nie wyrabiam xD)
Zdobył popularność przez bycie dobrym znajomym Devila. Ma podobny styl co Yusuke, przez co również przypisują go do ruchu Genderless Kei.


Nie można każdego 'ładnego' i 'uroczego' w makijażu przypisać do tego ruchu. Jest wielu japońskich modeli, którzy nie przypisują się do Genderless Kei. Jest to nowy styl, który dalej się kreuje. Odchodzi od tradycyjnego kanonu wyglądu mężczyzn, wchodzący w zakres trochę flower boy (może to japońskie określenie jak na tomboy - dansou). Część z przedstawicieli pewnie chce po prostu poeksperymentować z modą wychodzącą po za dotychczasowe ramy. Może to być chwilowy trent lub na stałe pozostać jako styl.
Są przypuszczenia, że ten styl odnosi się również do kobiet, ale do tej pory nie ma za dużo na ten temat. Chociaż może to się zawsze zmienić.

To tyle z jako takiego przekładu artykuły od Tokyo Fashion.
Ode mnie jest o naprawdę duży skok w modzie męskiej, jest ona często spychana na bok, niekiedy nudna. Niby również jest szereg przeróżnych ubrań dla mężczyzn, chociaż nie są tak mocno podpisywane pod dany styl. Od jakiś 2/3 lat na całym świecie coraz częściej widzimy chłopców/mężczyzn ubierających się dość unisex (podobnie dziewczyny, na ubrania jest coraz mniejsze rozróżnienie), farbujących swoje włosy. W naszej kulturze europejskiej niestety zostaliby zlinczowani za makijaż czy soczewki. Chociaż w grupie osób zajmujących się Japonią czy Koreą odnajdziemy i takich <3. W każdym razie osobiście nie przeszkadzało by mi gdyby po ulicy szedł chłopak w soczewkach, ułożonych włosach pofarbowanych na róż, a do tego w makijażu. Na początek takie delikatne, subtelne jak Devil lub Sakup. Ci z mocniejszymi są faktycznie zwariowani i typowi dla Japonii, ale i oni mają swój urok!

Jeśli chcecie poszukać więcej w tym stylu to wpisujcie na TT, IG czy Google takie hasła: “ジェンダーレス系” (Genderless Kei) or simply “ジェンダーレス” (Genderless).

Co sądzicie o stylu? :)

Miłej niedzieli oraz przyszłego tygodnia! baibai

2 komentarze:

  1. Jak dla mnie straszne. Jak akceptuje tomboye, ulzzangboye, i gyaru chlopcow to tego nie. Przesada jak dla mnie. Nie ma w tym nic uroczego

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe. Chłopców tego typu widuję od dawien dawna, ale myślałam, że to zwyczajnie delikatni i zadbani chłopcy, a nie żaden styl. Wyprowadziłaś mnie z błędu, huh.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.